Drzewo genealogiczne

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

Możliwości mamy wiele, przedstawiam te, które sama sprawdziłam:

1. My Heritage – strona, na której możesz stworzyć drzewo własnej rodziny a także odnaleźć przodków. Może się okazać, tak jak w moim przypadku, że ktoś z rodziny, z którą nie masz kontaktu, utworzył drzewo, do którego należą też Twoi przodkowie. Dla mnie niemałym zaskoczeniem było odkrycie części rodziny, mieszkającej w Niemczech. Kuzynka stworzyła drzewo, do którego należą też moi dziadkowie. Aplikacja sama przeszukała bazę danych i odkryła podobieństwo przodków. Na razie posiadam bezpłatną wersję, która dla niewielkiego drzewa spokojnie wystarczy.

Podczas tworzenia drzewa, korzystałam z programu: Family Tree Bulider, który jest bardzo intuicyjny.

 

2. Canva – darmowe narzędzie do tworzenia grafik, posiada wśród szablonów przykładowe drzewa genealogiczne. Jest to bardzo dobrze rozwiązanie dla osób, które nie chcą publikować swoich korzeni w ogólnodostępnych bazach danych. Jednocześnie Canva daje mnóstwo możliwości do aranżacji swojego drzewa, dla niewprawionej  graficznie osoby.

Aby utworzyć takie drzewo, wystarczy wpisać wyszukiwarkę szablonów: „drzewo genalogiczne” i otrzymamy mnóstwo gotowych wykresów. Wszystkie elementy tych drzew są edytowalne, więc w prosty sposób możesz podmienić gotowe grafiki na własne.

 

3. Programy tworzone specjalnie dla drzew rodowych takie jak, Ahnenblatt, My Family Tree. Są to całkiem niezłe programy, z mnóstwem możliwości, darmowych i płatnych, jednak moim zdaniem sprawdzają się one w przypadku mniejszych drzew. Dodawanie treści może nie być zbyt intuicyjne a wydruk dużego drzewa może sprawić kłopoty. Jednak wśród wszystkich programów dedykowanych dla drzew genealogicznych, powyższe dwa polecam do wypróbowania.

 

4. Rozwiązania wymagające większego zaangażowania i wprawy ale dające mnóstwo możliwości: programy graficzne. Przy rysowaniu własnego drzewa (oraz powyższej grafiki) korzystałam z mojego ulubieńca: Photoshopa. Większość grafik na strony internetowe tworzę właśnie w tym programie. Intuicyjnym było dla mnie wykorzystanie go do drzewa rodziny. Ogromną zaletą jest własna aranżacja drzewa, wielkość grafiki, własne ustawienie rozdzielczości itp. Minusy są takie, że zajmuje to więcej czasu niż drzewo stworzone w gotowym programie i wymaga trochę znajomości programu. Jednak nie przerażajcie się, podstawowa obsługa Photoshopa jest niewiele trudniejsza niż zwykłego Painta. Do zrobienia płaskiego rysunku, takiego jak drzewo genealogiczne, w zupełności wystarczy.

Z drugiej strony… Spróbujcie też Painta 🙂

Ręczna robota

Podczas tworzenia strony rodzinnej dla jednego z klientów, spotkałam się z drzewami rysowanymi odręcznie. Były to fenomenalne grafiki, zrobione piórem, przez jego przodków sprzed prawie stu lat! Takie dzieła sztuki warto sfotografować i zachować wśród pamiątek rodzinnych, gdyż papier szybko się niszczy. To co zaskoczyło mnie w tych grafikach, to precyzja wykonania i piękna kaligrafia. Żałuję, że nie mogę Wam pokazać tego dzieła.

Jednak uważam, że warto pokusić się o narysowanie drzewa rodzinnego na papierze, bo dla przyszłych pokoleń, może być to ciekawy materiał. Świat idzie w kierunku digitalizacji, a wszystkie książki dziś są drukowane. Pismo odręczne może powoli zanikać… Tak jak listy pisane przez naszych przodków.